Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... IMPORTANT: Pensia de invaliditate se va acorda ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

IMPORTANT: Pensia de invaliditate se va acorda indiferent de stagiul realizat, in toate cazurile in care beneficiarul a fost incadrat in grad de invaliditate

in legatura cu articolul de mai jos sant in aceeasi situatie
ce ar trebui sa fac si cui sa ma adresez pentru a rezolva si eu cu pensia de boala?

Decizia nr. 680/2012 referitoare la excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 73 alin. (1) din Legea nr. 263/2010
1. Prin Decizia 680/2012 CCR a declarat neconstitutionale prevederile art.73(1) din Legea 263/2010.

2. Dar Parlamentul trebuie acum sa modifice legea si pentru asta ar trebui sa va adresati unui parlamentar din circumscriptia dvs. electorala.
Pe scurt: Începând din data de 24 septembrie 2012, dacă sunteţi încadrat într-un grad de invaliditate de medicul expert al asigurărilor sociale, veţi putea beneficia de pensie de invaliditate. Tot ce trebuie să faceţi este să depuneţi la casa de pensii cererea privind acordarea pensiei de invaliditate şi actele prevăzute la art. 76, alin. (1), lit. b) din HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010.

Pe lung: Potrivit art. 147, alin. (1) din Constituţia României, dispoziţiile din legile şi ordonanţele în vigoare, precum şi cele din regulamente, constatate ca fiind neconstituţionale, îşi încetează efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curţii Constituţionale dacă, în acest interval, Parlamentul sau Guvernul, după caz, nu pun de acord prevederile neconstituţionale cu dispoziţiile Constituţiei. Pe durata acestui termen, dispoziţiile constatate ca fiind neconstituţionale sunt suspendate de drept.

Prin urmare, sintagma "în raport cu vârsta, conform tabelului nr. 3" din cuprinsul art. 73, alin. (1) din Legea nr. 263/2010 va înceta să mai producă efecte după trecerea termenului de 45 de zile de la data publicării Deciziei CCR nr. 680/2012 în Monitorul Oficial nr. 566 din 09.08.2012, dacă Legea nr. 263/2010 nu va fi modificată în acest termen.

Până în prezent Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu a fost modificată. Termenul de 45 de zile se împlineşte duminică, 23 septembrie 2012. Prin urmare, dacă Legea nr. 263/2010 nu va fi modificată înainte de 23 septembrie, veţi putea solicita pensie de invaliditate imediat ce se împlineşte termenul de 45 de zile prevăzut la art. 147, alin. (1) din Constituţie.

Dispozitivul Deciziei CCR nr. 680/2012:
CURTEA CONSTITUTIONALA
In numele legii
D E C I D E:
Admite exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Sabin Andreescu in Dosarul nr. 56.896/3/2011 al Tribunalului Bucuresti Sectia a VIII-a conflicte de munca si asigurari sociale si constata ca sintagma "in raport cu varsta, conform tabelului nr. 3" din cuprinsul art. 73 alin. (1) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice este neconstitutionala.
Definitiva si general obligatorie.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Aceasta Decizie a CCR, respectiv neconstitutionalitatea Art. 73 (1) din Legea 263 va influenta si modalitatea de calculare si acordare a stagiului potential, care constituie "o creditare pentru stagiul de cotizare nerealizat din cauza afecţiunilor invalidante"?
2. S-a mai modificat ceva legat de neacordarea stagiului potential in cazul invaliditatii de gradul III pt. boala obisnuita? Anul trecut, prin noiembrie, a fost o initiativa legislativa in acest sens care a trecut tacit de Senat, dar s-a "stins" pana sa ajunga la Camera Deputatilor. Va multumesc!
Răspunsul la ambele dvs. întrebări este "nu". De altfel, o decizie a CCR nu poate avea ca efect modificarea unor prevederi din actele normative în care se află dispoziţia ce a făcut obiectul controlului de constituţionalitate.

Decizia CCR nr. 680/2012 este primul act care aduce, după foarte mult timp, o modificare de substanţă în privinţa acordării pensiei de invaliditate şi o puteţi citi accesând linkul de mai jos:
[ link extern ]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc frumos! Speram sa mai apara si alte amendamente. O zi buna!